1. 8. 2019 | Gastronomie

Římský náměstí

aneb Proč na mapách hledejte Římák jako Františkánskou

header image

Máme v korporátu novýho Slováka. Což není žádná big novina, bo braši od súsedů tvoří půlku naší firemní family. (Občas se normálně přistihnu, že provozuju small talk u firemní mašiny s kafem prakticky vo slovenčině.) A manželku děsně vytáčí, jak prošpikovávám naše manželský debaty zpěvavým jaj. O víkendu mě to většinou přejde, ale tak v úterý už zase jajuju. 

No každopádně jsme Braňa chtěli vzít po práci na pivo a zasvětit ho, aby jako zapad do týmu, nasál trochu firemní identity a tak. Na slovenských bratech je fajn, že se umí bavit a nevytuhnou po třech pivech. Navíc umí dobrý pivo ocenit. Což my Moraváci taky, tak si vcelku harmonicky rozumíme v práci i mimo ni. Šak jsme Slovani, že jo.

Ptal se, kam ho vezmem, že je jako v Brně dost krátce a moc to tu nezná. Cha! S chlapama jsme se shodli na Charlie´s na Římáku. Slovačisko je posedlé gůglením a informovaností. Prej ať mu pošlem link, že si to jako prolustruje. 

No a v tu chvíli jsem na to došel. Automaticky s chlapama chodíme na Římský náměstí, řečenej Římák. Ale ono se to tak vůbec nemenuje! To vím odjakživa, ale nikdy jsem o tom blíž nelaboroval. 

To se držte, ofiko se Římáku říká Františkánská ulice, což jsem zjistil až teď při tom gůglení adresy Charlie´s pro Braňa. 

Tak jsem gůglil a lustroval…

Nejspíš tak od dobrý půlky 13. století až do roku 1744 se Římáku řikalo Židovskej plácek nebo Židovský náměstí, bo ležel v židovský čtvrti, vlastně v samým jejim srdci. Mimochodem, nejvíc Židů bydlelo v Židovský ulici, která dnes tvoří hlavní brněnskou tepnu. Jasný, mluvím o Masaryčce.

Od toho památnýho roku 1744 se mu začalo říkat Římský náměstí. No doba baroka, co byste chtěli. O víc než sto let se Římák rozhodnutim úřednim stal součástí Františkánský ulice. Jenže občani to ignorovali, páč kdo má rád úřední buzeraci, že jo. No nikdo, proto náměstí dodnes říkáme Římák. 

Považuju to za sympatickej projev svobodný vůle obyvatel tohoto moravskýho city!

No ale furt jsem nechápal, proč „Římský“. Jako že jeho historie a sláva sahá až do doby starejch Římanů? Houby. Římák se mu říká prej kvůli neuspořádanosti výstavby. Jako že Římani jsou chaotici? No může bejt. 

Ale mně se víc líbí druhý vysvětlení, že prej to magický místo prostě připomíná romantický římský uličky. (To nakoplo moje skrytý srdce romantika a za pusu jsem přes brněnský Kiwi splašil letenky na prodlouženej víkend do Říma. Domluvil jsem s tchýní hlídání, šoupnem děcka k ní a užijem si víkendovou romantiku! Ale o tom až jindy.)

Jinak prastarej plac ten Římák je, to jo, i když mu nepoložili základy staří Římani, jak jsem původně myslel. Tak před dvaceti rokama spáchali archeologové průzkum a našli studnu ze 13. století a takový věci. Takže gotika, pánové. 

Minipivovar rovnou na place

No ale dost historie, ta je mrtvá, že jo, zatímco my žijem na max. A o maximální chuť nám šlo, když jsme Braňa vzali do Charlie´s. 

Tam jsem mimochodem chlapům povykládal tu zmatenou historii Římáku. Jako správní ajtý kritici mi řekli, že de vidět, jak v práci dělám hovno, když mám čas gůglit takový chujoviny. (Ale myslim, že je to náhodou zaujalo. Každopádně neumřou díky mně blbí.) 

Benjaminovi Charlie´s beer 11° šmakovalo, tož jsme pocítili patřičnou patriotí hrdost. Půlka z nás tam sice byli Slováci, ale jak jednou začneš žít v Brně, prostě seš Brňák. To vám řekne každá náplava, co tu zakotvila. 

A bo my Brňáci máme srdce velké jak Velká Morava, rodnej list po nikom nepožadujem.  

Charlie´s Square mám rád. Zakládaj si tu na otevřenosti, tak aj kuchyně je tu otevřená a kuchařům vidíte až do pánvičky. 

No ale nejlepší jsou naleštěný pivní tanky přímo na place hned za barem. Nejhezčí sousoší v Brně. Pivo se vaří přímo v nich a rovnou vám ho z nich aj čepujou. 

fotka z webu Charlie´s Square https://www.charliesbeer.cz/fotogalerie/provoz

Já su obecně děsně zvědavej (což manželku dost vytáčí), tak jsem hodil dotaz na fešnou číšnici (tu to nevytočilo vůbec), z čeho taková jedenáctka je. Ani nemrkla a zarecitovala: 

Charlie´s beer 11° = sladový výtažek, chmel, kvasnice a samozřejmě voda. Ta je docela důležitá, aby pivo bylo dobrý! A vodu máme v tuzemsku lahodnou a tady v Brně zvlášť! 

Dokonce jsem kdysi kdesi čet, že krátce po sametový revoluci přijela delegace z Japonska a chtěla od nás vodu kupovat a vozit ji až k nim, aby z ní v zemi vycházejícího slunce vařili ten jejich té.

Ale zpátky k Charlie´s jedenátce. To pivo má fakt říz. Nefiltrovaná záležitost bez pasterizace. Plus nejvíc sexy zlatavá barva na světě, s jemnou bílou pěnou a příjemnou hořkostí. 

Slováka jsme řádně odpanili a udělali jsme… no hodně kousků, než se šlo na noční rozjezd. 

Když jsme vypadli z Charlie´s, ještě jsme chvíli meditovali na Římáku nad klášterem v žalostným stavu.

Vytáh jsem know-how, že klášter patří soukromýmu vlastníkovi. A jak mu chcete rozkázat z moci úřední, aby na vlastní triko barák jak kráva za pár melounů opravil… Mission impossible po česku.

Před pár rokama proběhla mezi skoro čtyřma stovkama Brňáků anketa a většina naznala, že Římský náměstí vnímaj jako jedno z nejcennějších historických placů Brna. A taky že potenciál tohodle klidovýho místa v samým centru zůstává nevyužitej. 

Navíc je pod Římákem hromada sklepů a já to pořád vidim na to metro…

No každopádně má tohle místo tajemnou magickou atmošku a musí se uchovat pro generace budoucí, na tom jsme se s chlapama jednohlasně shodli. Pro hlasoval vehementně aj Braňo a podnapile prohlašoval, že v Brně už zůstane na veky vekov. 

Ámen.

Vložil v lednu 2019. S láskou k Brnu Arnošt