Už jsem zmiňoval, že náš místní korporát tvoří dobrá polovina bratů zo Slovenska. Je pozoruhodný, že když jste v dlouhodobym kontaktu se slovenštinou, regulérně ztrácíte rozlišovací schopnost. Prostě si neuvědomujete, esli s váma ten člověk naproti vás mluví po našem nebo po slovensky. Je to asi ňákej lingvistickej fenomén.
Každopádně dneska na meníčku v Potrefený huse ve Vaňkovce vytáh Braňo jakousi světovou statistiku, který říkal index kvality života. A že prej Slovensko je na tom v celosvětovym měřítku děsně dobře.
Mně jsou čísla a statistiky odjakživa sympatický. A taky to popíchlo můj patriotizmus a chtěl jsem samo vědět, jak si v té statistice stojíme my. Ale Braňo se v tom teda dost ztrácel a nebyl moc schopnej vysvětlil, o čem to celý je. Jako co ten index přesně vyjadřuje a tak.
A hlavně neměl tucha, na jaký příčce se umístilo Česko.
Po poledním gulášku jsem to nechtěl pracovně přepálit. Takže jsem sedl k soustruhu a trochu ty statistiky proklep.
Stará dobrá Java
A fakt existuje od roku 2012 každoroční Quality of Life Index (na serveru Numbeo). Jde o to, že vyjadřuje kvalitu života v jednotlivejch zemích. Jasně, celý to je taková magie odhadů a dohadů. Ale index se vypočítává pomocí empirickýho vzorce sesmolenýho v programovacím jazyku.
Berou se v potaz ekonomický faktory jako index kupní síly nebo životních nákladů, ale aj takový data jako index znečištění, zdraví, bezpečnosti. A nedávno přidali aj vliv klimatu.
Aktuální vzorec je napsanej v Javě a je fakt sexy:
index.main = Math.max(0, 100 + purchasingPowerInclRentIndex / 2.5 – (housePriceToIncomeRatio * 1.0) – costOfLivingIndex / 10 + safetyIndex / 2.0 + healthIndex / 2.5 – trafficTimeIndex / 2.0 – pollutionIndex * 2.0 / 3.0 + climateIndex / 3.0);
Dobrý, co?
Brno je city světový úrovně
No, ale nejvíc sexy na tom je, že tenhle index je dostupnej nejen pro jednotlivý země světa, ale aj pro 226 důležitejch světovejch měst! První místo má australská Canberra. Je to dost z ruky, ale jednou bych se tam teda podíval…
A na jakýmpak místě se asi tak umístilo v roce 2019 Brno? Moravská metropole má slušivý 89. místo.
Jestli vás zajímá, jak si vedla Praha… No nechci si honit triko, ale… je až na místě 97. A Braňovi jsem hned přes firemní messenger kopnul, že Blava je až na příčce 117.
Tak jako hezký čísla, ale Brno je Brno.
Trochu blbý je, že oproti loňsku si Brno aj Praha lehce pohoršily… A ještě víc blbý je, že ještě v roce 2014 bylo Brno 47. (a Praha 48.) Sakra. Ale já su optimista, za mě všechny čísla do stovky pořád dobrý!
Mesidž o světovým stavu štěstí
Když už jsem se s těma ciframa tak drbal, samo na mě v Gůglu vyskočily aj jiný statistiky.
Třeba World Happiness Report 2018. Jde o každoroční statistiku pocitu štěstí. A překvapivě suverénně vedou severský země!
Doteď jsem si myslel, že na severu všichni zobaj antidepresiva už k snídani a kvůli nedostatku světla se prolívaj absolutkou už od oběda…
Ta zpráva o světovym štěstí ukazuje, že nejvíc happy jsou přitom lidi ve Finsku, zemi tisíců jezer. Na záda jim dejchaj Norové, Dáni a Islanďani.
Přemýšlel jsem, čím to tak může bejt.
Fakt miluju hokej, a to nejen z gauče, ale aj aktivně s hokejkou v tlapě. A představa, jak s chlapama hrajem rybníkovej hokej pod širým nebem na fajně zamrzlým jezeře – kolem pohádkově zasněžený jedle… v mezičase se z placatky prolíváme dobrým drinkem na zahřátí – mě teda štěstim docela naplňuje. Ale že bych byl extra happy ze zimy 11 měsíců v roce a houby létem, tak to teda nejsem.
No, ale severský země vnímaj jejich obyvatelé jako stabilní, bezpečný, s dobrým sociálním supportem. Korupce je zanedbatelná a politikům se dá věřit nos mezi vočima. Plus minus tak nějak, no.
(A taky má Finsko podle World Democracy Audit 2017 nejkvalitnější demokracii na světě.)
Stav štěstí v český kotlině
V tomhle světovym průzkumu ten svůj pocit štěstí subjektivně hodnotí sami obyvatelé. A takovej pocit štěstí se subjektivně hodnotí dost vošajslich. Co je štěstí? Snad každýho Čecha při tomhle filozofickým dotazu napadne hláška „Muška jenom zlatá“.
Jo, máme nadprůměrně vyvinutou tendenci přistupovat k věcem kapánek skepticky, to jo.
Takže kvantifikovat takový štěstí u nás v tuzemsku smrdí tim, že dotazovaní odpovídají ne zrovna entuziasticky. Přestože našinci v jádru štastný občani vlastně jsou, řek bych. Jen si průběžně na všechno stěžujem, bo je to národní rys.
Přesto jsme v český kotlině spokojení a mezi všema těma zeměma světa jsme se umístili v reportu štěstí 2018 na úctyhodný 21. šprušli! Tak to je fakt řádnej success, ne?
(Jinak Slováci jsou taky na pěkný pozici 39. A asi nikoho moc nepřekvapí, že na chvostu jsou samý africký země. A to tam maj slunce po celej rok, co hrdlo ráčí. A tim, že tam nehrajou hokej, to nejspíš taky nebude.)
Já osobně si myslim, že tak dobrýho výsledku jsme my Češi dosáhli díky našemu upřímnýmu vztahu k humoru všeho druhu, včetně toho černýho a košilatýho.
To by taky vysvětlovalo, proč se na čelních příčkách umístili seveřani. Když je vám většinu času kosa, snažíte se zahřát a rozptýlit. A to se dá několika způsoby. A dle principu occamovy břitvy jsou ty nejjednodušší metody zpravidla ty nejúčinnější: prolít se něčim hřejivym, v kruhu přátelskym, nad veselýma historkama.
Na důkaz, že to seveřani v boji proti zimě a temnotě aktivně dělaj, mám po ruce fakt povedenej loňskej virál Absolutky, the vodka with nothing to hide.
S chlapama v korporátu už pár let volíme každej prosinec nej reklamní spot roku. No a za 2018 u nás vyhrálo právě tohle video. Účinkuje v něm 28 srdcařů. Jsou to zaměstnanci destilérky ve švédskym Åhusu, co nic neskrývaj.
A to je mi jako Moravákovi fakt sympatický.
Vložil v lednu 2019. S láskou k Brnu Arnošt