17. 12. 2019 | Noční život

Gastroadvent…

aneb Ježíšku panáčku...

header image

S nástupem zimy a především počínaje měsícem prosinec přichází do měst nákupní horečka, předvánoční shon a šrumec. Doprava kolabuje i v pěších zónách, náměstí jsou plná dřevěných boudek nabízejících opravdu „potřebné“ drobnosti, které samozřejmě nemohou chybět pod vánočním stromkem. V celém tom blázinci je však potřeba zvolnit, nadechnout se, nejlépe posedět s přáteli či rodinou a dosyta se najíst a napít….

I když je zima časem Vánoc a radostí spojených se sněhem a lyžováním, tak s chladným počasím přichází také první nachlazení a nemoci. Málokdo se na zimu těší stejně jako na léto, přitom toho kromě výše zmíněných aktivit nabízí mnohem víc. Alespoň v oblasti gastronomie. Na pulty obchodů se dostává opravdu kvalitní kořenová zelenina, která je pro tuzemské recepty tolik typická. Celer, růžičková kapusta, zelí, řepa ale i květák, brokolice nebo pórek, tuřín a brambory – všechny tyto potraviny mají v prosinci intenzivnější chuť a také umějí příjemně prohřát. Zvlášť ve spojení se zázvorem a chilli dokážou úplně zázraky. Oblíbené jsou i pro univerzální využití v kuchyni.

Kořenová zelenina je základem všech polévek a omáček, hodí se k masu, ale chutná skvěle i sama o sobě. Můžete ji péct, vařit, dusit, přidávat do kotlíků, hrnců, pánví i na domácí gril.

Na každé kuchyni se však dá něco opravovat, vždycky ti mladší vymyslí něco nového. Ale právě v zimě je stará česká kuchyně vhodná – například klasická bramboračka či kachnička se na zimu hodí…

Konec roku je také časem bujarých vánočních večírků, které plní restaurace a hospody do pozdních nočních hodin nejen o víkendech, ale také v pracovní dny. Celý tento kolotoč končí až silvestrovskou oslavou, která vždy udělá tečku za uplynulým rokem.

Charlie’s 4est


Charlie’s Square

Pokud stále přemýslíte kde si udělat vánoční večírek  nebo oslavit přichod nového roku v centru města, tak vám doporučíme Charlies Square na Římském náměstí. Právě pro Silvestrovskou oslavu je lepší si místa zarezervovat. Otevřeno je zde na Silvestra od 17 hodin do neurčita. Dalším místem v centru Brna může být restaurace Tripoli na Starobrněnské ulici, kde je také poslední den v roce otevřeno a to od 13 hodin. Silvestrovskou noc si můžete užít také v restauraci Zlatá Loď na náměstí Svobody a kde se otevírá už od 11 hodin.


Pokud se vám nechce na Silvestra do centra a jste třeba z Lesné, tak je pro vás ideální varianta restaurace Charlies 4est, která si připravila speciální silvestrovskou nabídku.

Naopak „líšňáci“ si sice silvestrovskou noc v místní Potrefené huse neužijí, ale jako tradičně se zde pořádá a právě před restaurací PH končí „silvestrovský pochod“, který je velmi oblíbený nejen mezi místními. Líšeňská Potrefená husa má tedy na Silvestra otevřeno od 10 do 16 hodin.

O adventu

Advent je prvním obdobím církevního (liturgického) roku. Délka adventního období je vymezena čtyřmi adventními nedělemi, přičemž čtvrtá adventní neděle předchází Slavnosti Narození Páně (25. prosince). První adventní neděle kterou období začíná, tedy připadá na některý z dnů v rozmezí 27. listopadu – 3. prosince. Čtvrtá adventní neděle naopak může připadnout na 24. prosince. Vánoční doba, která na advent navazuje, začíná po západu slunce Štědrého večera.

Významnými dny adventu jsou v liturgickém kalendáři mimo nedělí svátky sv. Barbory (4. prosince), sv. Mikuláše (6. prosince), Slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie (8. prosince) a svátek sv. Lucie (13. prosince).


V adventním období si křesťané připomínají dva příchody Ježíše Krista. Tomu druhému (na konci časů) věnují první část adventní doby do 16. prosince (zaměření liturgie i biblických textů k tzv. Poslednímu soudu, připomínka důstojnosti člověka a jeho povolání k péči o svět a dobro všech lidí). Druhá část adventu je zaměřena na bezprostřední přípravu na narození Ježíše Krista (první příchod). Změnu rázu adventní doby podtrhuje i třetí adventní neděle, nazývaná Gaudete (radostná).

Označení adventních nedělí jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá má původ v obchodním ruchu před Vánoci a s církevním rokem nebo tradicí nemá žádnou souvislost.