Podzim bez dýně jako by snad ani nebyl. Ačkoliv se razantně ochladí a listy pomalu žloutnou a opadávají, nemusíme si zoufat. V kuchyních nám bublá úžasně žluto/oranžová dýňová polévka, v lednicích se chladí dýňový cheesecake a jako chlavní chod se servíruje dýňové rizoto. Není zase tak těžké si pošmourný podzim zamilovat.
Dýně je báječná surovina, která si do našich kuchyní našla cestu teprve nedávno, ale rychle se v nich zabydlela. Je totiž velmi univerzální, dá se využít naslano i nasladko a navíc se dá velmi dobře uchovávat.
Prvním místem, kde jsme chtěli některou z „dýňových specialit“ ochutnat, byla restaurace Charlie’s 4est (čti forest), která se nachází v tom nejvíce zalesněném sídlišti v Brně – Lesná a kde jsme si mohli vybrat z kompletní nabídky „dýňového menu“. I když jsme přišli v čase oběda, kdy se podávají především „obědová meníčka“, tak nebyl pro kuchaře žádný problém nám vyjít vstříc s přípravou říjnových specialit.
Začali jsme polévkou. „Dýňový krém“ s kokosovým mlékem a kari nejen skvěle vypadal, ale také náramně chutnal. Jako hlavní chod si jeden z nás vybral „Salát s pečenou dýní a červenou řepou“ s grilovaným kuřecím masem v sezamu. Salát byl citlivě dochucen zálivkou, zelenina čerstvá a svěží. I přesto, že salát byl hodnocen kladně, tak byl převálcován neskutečným „Dýňovým risottem“ s vepřovou panenkou a sýrem Grana. Opět pastva nejen pro oči, ale především pro chuťové pohárky. Již tak nasyceni jsme stejně neodolali a ke kávě ochutnali „Dýňový cheesecake„, který také neměl chybu.
Charlie’s 4est
Charlie’s Mill
Pokud jste z Králova pole, Řečkovic nebo Medlánek…či jen projíždíte kolem Semilasa, tak se určitě zastavte do restaurace Charlie’s Mill, kde na vás čeká také kompletní dýňové menu, které si pro Vás připravil šéfkuchař David Dzurňak. Začít můžete „dýňovým krémem“ s restovanými slunečnicovými semínky, chilli a kokosovým mlékem. Jako hlavní chod „na mlýně“ nabízejí „dýňové rizoto“ s kuřecím masem, šalvějí, rukolou a parmezánem či „grilovanou panenku“ s čerstvými bylinkami, houbovým ragú a dýňovým pyré. Jako dezert „dýňový cheesecake“ s mátou a čokoládou.
Tripoli restaurant
Také v centru Brna nebudete o dýňové speciality ochuzeni. Tripoli restaurant na Starobrněnské ulici nabízí „Dýňové risotto“ s filovanou vepřovou panenkou a „Salát s červenou řepou a pečenou dýní“ a kuřecím masem v sezamu.
Ať už si dáte jakoukoliv dýni, vždy tím prospějete svému zdraví. Dýně totiž velmi efektivně očišťují náš organismus, působí na snižování tělesné váhy, ale dokážou i výrazně omladit náš vzhled.
Dýně zlepšují pokožku, nehty, vlasy a podobně. Zanedbatelný není ani jejich příznivé působení na naši kardiovaskulární soustavu a nejnovější poznatky vědců prokazují také pozitivní působení této zeleniny proti rakovině a civilizačním chorobám vůbec.
Dýně je příbuzná okurek, cuket a melounů. Popínavá liánovitá rostlina, která pochází ze Střední a Jižní Ameriky. V Mexiku dýně rostly už 7000 let před naším letopočtem. Do Evropy se pak dostaly díky španělským dobyvatelům. Nejdříve samozřejmě do Španělska, pak přes Francii do celého Středomoří. K nám přišly dýně oklikou přes Turecko při nájezdech Turků. Trvalo ale hodně dlouho, než jsme je adoptovali.